Лист № 74 від 12.04.2021 РНБОУ щодо зменшення загроз інформаційній безпеці України

12.04.2021
Вихідні реквізити: 
Вих. № 74 від 12.04.2021
Відправник: 
ІнАУ, Інтернет Асоціація України
Отримувач: 
РНБОУ, Рада національної безпеки і оборони України

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України

ДАНІЛОВУ О.М.

 

Копія:

Заступнику Секретаря Ради національної безпеки і оборони України

ДЕМЕДЮКУ С.В.

на Ваш вих. 1342/16-05/2-21 від 07.04.2021

 

Вих. № 74

від 12.04.2021

 

Щодо зменшення загроз

інформаційній безпеці України

 

Шановний Олексію Мячеславовичу!

Інтернет Асоціація України (далі – ІнАУ), до складу якої входить понад 220 суб’єктів господарювання України у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, в тому числі провайдери програмної послуги, які надають послуги в прикордонних територіях у несприятливих умовах, висловлює Вам свою повагу та звертається з приводу наступного.

Державна стратегія регіонального розвитку на період 2021 - 2027 років (далі - Стратегія), розроблена відповідно до Закону України «Про засади державної регіональної політики» і затверджена Постановою КМУ від 05 серпня 2020 р. № 695, в числі завдань за напрямом “Відновлення та розбудова територій, структурна перебудова економік регіонів, що постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України”, а також для територіальних громад, які визначені у Стартегії як такі, що є прилеглими до тимчасово окупованих територій, а також розміщеними в несприятливих умовах на прикордонних териоріях на межі з Російською Федерацією та Придністров‘ям, передбачає збільшення в інформаційному просторі контенту, спрямованого на інтеграцію жителів цих територій до єдиного українського інформаційно-культурного простору.

На жаль, дії основних вітчизняних медіагруп, телеканали яких мають високий рейтинг у перегляді населенням країни, а саме, «1+1 медіа», «Інтер медіа груп», «Медіа Група Україна» та StarLightMedia, спрямовані на прямо протилежний результат. Ми повідомляли РНБОУ своїм листом від 26.03.2021 №66/2 про неправомірні і узгоджені, на наш погляд, дії цих медіагруп щодо одночасного, без визначення причини, направлення листів з повідомленням про розірвання в односторонньому порядку угод про ретрансляцію їх каналів в кабельних мережах одного з членів ІнАУ – ТОВ «Мережа Ланет».

Звертаємо Вашу увагу, що ТОВ «Мережа Ланет» надає послуги з кабельної ретрансляції каналів цих медіагруп на територіях, визначених Стратегією як прикордонні території в несприятливих умовах, в тому числі і прилеглих до тимчасово окупованих територій. Зокрема, в м. Сєвєродонецьку Луганської обл. доля ТОВ «Мережа Ланет» на місцевому ринку кабельної ретрансляції сягає 60%.

Фактично провайдери програмної послуги змушені приймати умови медіагруп щодо права розірвати договір в односторонньому порядку без повідомлення причини. Це дає змогу медіагрупам, які займають домінуюче становище на ринку (68-70% глядацької аудиторії), втручатись у діяльність провайдерів і на свій розсуд форматувати інформаційне поле кабельної ретрансляції, порушуючи як господарські права провайдерів, так і права користувачів на доступ до інформації.

В цих умовах жителі територіальних громад, особливо тих, які розміщені на прикордонних територіях в несприятливих умовах, в тому числі і прилеглих до тимчасово окупованих територій, так само як жителі решти території України підштовхуються до користування закордонним інформаційним продуктом, передусім виробленим на території держави-агресора РФ, який до того ж доступний без кодування на всій території України.

З огляду на повноваження Ради національної безпеки і оборони України, визначені Конституцією України, а також Законом України «Про Раду національної безпеки і оборони України», зокрема ч.1 ст.4 цього Закону, просимо Вас розглянути на засіданні РНБОУ і подати Президентові України пропозиції щодо заходів інформаційного характеру відповідно до масштабу потенційних та реальних загроз національним інтересам України, а саме щодо внесення головних загальнонаціональних телеканалів провідних медійних груп, таких як Україна, 1+1, СТБ, ICTV, Новий канал, Інтер, до складу універсальної програмної послуги, як обов‘язкових для трансляції по всій території України, щонайменше на період відсічі збройній агресії РФ.

Такий підхід дозволить не лише зменшити ворожий вплив на інформаційний простір України, а й дасть змогу зменшити вартість надання послуг телебачення для кінцевого споживача щонайменше на 25% від поточної вартості.

 

З повагою

Голова Правління Інтернет Асоціації України                                                                                       А. Пятніков