Незаконна постанова про порядок отримання дозволу на обмеження прав людини

26.10.2007

26 жовтня в інформаційному агентстві УНІАН відбулася прес-конференція представників Інтернет Асоціації України (ІнАУ) щодо прийнятої постанови Кабінету Міністрів України № 1169 від 26 вересня 2007р. „Про затвердження Порядку отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та використання добутої інформації”. Під час своїх виступів представники ІнАУ зазначили, що дана Постанова суперечить нормам Конституції, порушує права та основні свободи людини, закликали владу до негайного скасування антиконституційного та антидемократичного  акту.
26 вересня 2007 року громадяни України отримали катний кабмінівський  інструмент, який дозволяє правоохоронним органам „добувати” дозволи на порушення конституційних прав і свобод людини. Нещодавно Кабінет Міністрів України затвердив Порядок отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та використання добутої інформації. Постанова № 1169 набула чинності 10 жовтня 2007 року. (далі – Постанова КМУ
№ 1169).

Аналіз постанови Кабінету Міністрів України № 1169 свідчить, що даний документ є антиконституційним та антидемократичним, порушує всі існуючі права та основні свободи людини, не відповідає загальним принципам безумовного додержання конституційних прав громадян при здійсненні оперативно-розшукових заходів та порушує самі принципи оперативно-розшукової діяльності, втручається та намагається змінити деякі процедури правосуддя, а також порушує принцип верховенства права.

Дана Постанова Кабінету Міністрів України суперечить нормам Конституції України,
намагається змінити та «дописати» Закони України «Про оперативно-розшукову діяльність» та «Про судоустрій України».

Особливо непокоїть введення нового для української юриспруденції принципу: «Порядок застосовується в разі, коли інше не передбачено законом».
Відповідно до Конституції України в державі діє принцип верховенства права, що закріплено в ст. 6 : „Органи законодавчої,  виконавчої та судової влади  здійснюють свої повноваження  у  встановлених  цією  Конституцією  межах  і відповідно до законів України” та ст.19 : „Органи державної влади та  органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти  лише  на  підставі,  в  межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та  законами України”. Тобто, висловлюючись зрозумілою мовою, для державних органів діє принцип „що не дозволено, те заборонено”, а для всіх громадян України навпаки „що не заборонено, те дозволено”. 

Нехтування такими конституційними принципами з боку держави призводить до того, що фактично руйнуються основи  державного ладу та незалежності країни, законодавча та судова влада втрачають належні їм функції.

Постанова КМУ № 1169 руйнує засади законного судочинства, замінюючи мотивоване рішення суду, яке приймається згідно з чинним законодавством України, на „дозвіл”, що видається одноосібно головою апеляційного суду  без дотримання відповідних процедур та фактично не підлягає ніякому контролю у зв’язку з його так званою „цілковитою таємністю”. Цілком зрозуміло, що такий дозвіл, навіть якщо він буде виданий, не має ніякої юридичної сили та не може бути використаним у законний спосіб.

Зовсім жахливим виглядає те, що такі дії не отримали ніякої правової оцінки ані з боку Міністерства юстиції України, ані з боку Генеральної прокуратури України, ані з боку Верховного Суду України, ані з боку Верховної Ради України, ані з боку гаранта Конституції України, що є симптомом повної руйнації правових відносин в Україні.     

З урахуванням вищенаведеного, Інтернет Асоціація України направила відповідні листи про незаконність та необхідність негайного скасування Постанови КМУ № 1169 до Міністерства Юстиції України, Державного комітету України з питань  підприємництва, Генеральної прокуратури України, Верховного Суду України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого з прав людини, а також Відкритого листа до Президента України.